Cena zvláštní obliby. Mám ji rád. Zohledňuje osobní vztah k určité věci. Obvykle to znamená prodat nemovitost rychle a výhodně. Tentokrát se mi ale  nepěkně vymstila. Minipříběh.

14.02.2020

"Ukazuju to majiteli. Patří mezi těch devět z deseti, co si trochu pletou tržní cenu své nemovitosti s cenou zvláštní obliby. Té jejich - majitelovy zvláštní obliby."


Mám rád cenu zvláštní obliby*. Když to klapne, je to obvykle rychlá záležitost a na provizi se to taky pěkně promítne. Přesně ve stylu našeho sloganu "Střelíme vaši nemovitost" = rychle a výhodně. Tentokrát se mi ale nepěkně vymstila.

Mám ve zvyku předkládat zákazníkovi - prodávajícímu analýzu tržní ceny. Cenová mapa + naše realizované prodeje + ceny aktuálních nabídek v inzerzi - 15% dolů ... zkombinováno dohromady a hezky zabaleno ... Působí to dobře.

Byl to byt ve Stodůlkách, dvajednička v dobrém stavu. Mikrolokalita velmi dobrá. 4,2 M obvyklá (tržní) cena. Cena zvláštní obliby, tak 4,6 M, max 4,7 na první měsíc prezentace.

Ukazuju to majiteli. Patří mezi těch devět z deseti, co si trochu pletou tržní cenu své nemovitosti s cenou zvláštní obliby. Té jejich - majitelovy zvláštní obliby. 4,9 M, říká majitel... "Za to se to prodá, uvidíte."

Balím to do pěkných slov ale v podstatě říkám, že nebudu vyhazovat peníze za prezentaci bytu, který za 4,9 M neprodám. I kdyby ve vedlejším vchodě bydlela třeba a uvedl jsem příklad, o kterém se tady psát nesluší (ultimátní cena zvláštní obliby).

"OK, když to do měsíce sám neprodám, dám to vám." rozhoduje neprůstřelně majitel.

Za měsíc slyším rozjásaný hlas v telefonu. "Prodáno, pane kolego. Za 5 milionů, bez 100.000. Můžu jít k vám dělat makléře, ne? ... Chcete vědět, kdo to koupil? Cena zvláštní obliby, ne? Tak nějak jste to říkal... "

"Děkuju, ani ne ..." raději ukončuju hovor, aby se ještě nezeptal, jestli vím, kolik ušetřil. Fakt supercena zvláštní obliby.

_____

* Cena zvláštní obliby (lat. pretium affectionis) je mimořádná cena, která zohledňuje osobní vztah k určité věci. Na rozdíl od ceny obvyklé jsou tedy pro její stanovení rozhodující kritéria nemajetková a subjektivní.