Co můžete čekat, když si pozvete realitního makléře na první prohlídku? Manipulaci k podpisu exkluzivní smlouvy? Nebo rychlou nevýhradní dohodu? Nebo něco jiného? Jak pokračovalo jednání majitele Karla s makléřem Petrem?

23.02.2020

"Aha, dobrá. A to je fakt konec pro tuhle chvíli?"
"Ano. Já jsem hotov, mám pohromadě všechna data, který potřebuju pro tu analýzu."
"Vy nemáte v tašce zprostředkovatelskou smlouvu?"
"Jak vidíte, nemám ani tašku..."


Náběrová prohlídka nemovitosti od makléře

Co můžete jako majitel čekat?

Pokud uvažujete o prodeji své nemovitosti, zajímá vás, co můžete čekat od makléře, kterého si pozvete na první prohlídku? Nebo v horším případě, který se tam pozve sám, když se mu podaří přesvědčit vás po té, co zatelefonuje na váš inzerát?

Ten druhý případ vám zažít moc nepřeju. Můžete mít štěstí a vše bude v nejlepším pořádku, ale spíš se připravte na další nátlakovou akci podobnou té po telefonu.

Když si makléře vybíráte vy a ne on vás

Pojďme se raději věnovat situaci, kdy jste si makléře po úvaze vybrali vy, protože ve vás vzbudil důvěru. Jak to tedy pravděpodobně bude vypadat, až si přijde vaši nemovitost k prodeji prohlédnout?

Sledujme dál majitele Karla a makléře Petra, kteří se potkali v hostivické restauraci U stoleté lípy. Mluvilli tam u kafe o fokusu [1], o motivaci [2] a o "ošéfování" [3] v souvislosti s tím, zda je lepší prodávat s realitním makléřem nebo bez něj. Karel Petra nakonec pozval, aby si šel prohlédnout jeho dům v Hostivicích. Petr si do určité míry získal jeho důvěru, ale nejistota ohledně svěření celé transakce stále přetrvávala.

Karlovo dilema stále trvá

S manželkou se rozhodli prodat zánovní dům ve vilové čtvrti Hostivic s myšlenkou něco připlatit a přestěhovat se do nějakého prostorného klidného bytu v centrální Praze. Karel původně počítal s tím, že si díky svým zkušenostem z obchodního prostředí a mnoha kontaktům vše zařídí sám. Ale vidina ušetření času a také Petrova odbornost a způsob vystupování mu připomněly manželčino doporučení, ať to celé radši svěří nějaké dobré realitce. Jestli se nakonec s Petrem domluví nebo ne, uvidíme po této prohlídce.

Sledujte pokračování rozhovoru mezi oběma muži a všimněte si, o co v celkovém kontextu Petrovi jde:

K: Tak čím začneme?

P: Nejdřív pár netechnických věcí. Zeptám se, jak jste ten dům nabyli?

K: Koupili jsme ho.

P: Jak je to dlouho?

K: Počkejte... V létě to budou čtyři roky.

P: A rovnou jste se nastěhovali? V létě 2016?

K: Ne, dělali jsme tady docela velkou přestavbu, stěhovali jsme se až v únoru 2017, takže před třema rokama.

P: Tak to je v pořádku. Ptám se takhle podrobně kvůli případné dani z příjmu....

K: Myslíte daň ze zisku?

P: Ano, obecně se jí taky tak říká. Jde o to, jestli vám tahle daň hrozí - daň z rozdílu cen mezi tím, za kolik prodáte a za kolik jste to v tom roce 2016 koupili, přičemž se k této pořizovací ceně dá přičíst zdokladovaná hodnota té rekonstrukce.

K: Jo jo, o tom vím, to už mi říkal můj finanční poradce.

P: Protože tu máte trvalé bydliště víc než dva roky, tahle daň se vás netýká. Ještě mi prosím řekněte, jestli máte nějakou časovou představu, do kdy to celé chcete zrealizovat, včetně koupě toho bytu?

K: No, kdyby se to povedlo do začátku letošní zimy, bylo by to fajn.

P: To by neměl být problém. Povězte mi ještě - komunikace k domu je veřejná?

K: Ano, samozřejmě.

P: Jsou na domě nebo na pozemku nějaká zástavní práva nebo věcná břemena?

K: Ne, je to čisté.

P: Dobře. Můžeme ještě mluvit o tom důvodu stěhování? Nejde ani o to, že bych byl já zvědavý, ale vážné zájemce bude váš motiv zajímat.

K: To chápu. Já bych asi taky chtěl vědět, proč se někdo tak brzy z takovýho baráku stěhuje. Je to vcelku jednoduchý. Zjistili jsme za ty tři roky, že nám bydlení v satelitu nevyhovuje. Oba máme práci v centru, děti jezdí na střední školy taky do Prahy. Strávíme všichni cestováním strašnou spoustu času. A mezi náma, manželka by byla radši, kdyby měla na starosti jednoduchý byt místo třípodlažního baráku.

P: Děkuju, to je v pohodě. OK, pojďte mi nejdřív ukázat zahradu. Pak půjdem dovnitř. A mimochodem - můžu si naše povídání ohledně technických věcí nahrát na diktafon? Urychlíme to tím.

K: Nemám s tím problém.

Petr se podrobně seznámil s pozemkem, domem i jeho nedávnou rekonstrukcí. Přichází na lámání chleba.

K: Tak, na kolik to vidíte?

P: Karle, neřeknu vám to teď. Dejte mi dva dny a pošlu vám na mail svou analýzu tržní ceny.

K: Co když se mi nebude líbit?

P: Pošlu vám i odkaz na článek na mým blogu, který na tuhle otázku dává odpověď. Je tam i podcast, pokud raději posloucháte.

K: Aha, dobrá. Ano v poslechnu s v autě. A to je fakt konec pro tuhle chvíli?

P: Ano. Já jsem hotov, mám pohromadě všechna data, který potřebuju pro tu analýzu.

K: Vy nemáte v tašce zprostředkovatelskou smlouvu?

P: Jak vidíte, nemám ani tašku...

K: Počkejte, víte, že jste mi bez cesty věnoval už víc než 2 hodiny svýho času?

P: S cestou tři. A další hodinu vám ještě dám v tý analýze.

K: A já si to pak budu prodávat sám, nebo se obrátím na někoho jinýho ... Anebo budu chtít s prodejem čekat, až se objeví ten správnej byt v Praze ...

P: To mě bude mrzet, ale to je můj a váš boj. Jenom to poslední, s tím čekáním, až se objeví ten správnej byt, to vám ze zkušenosti nedoporučuju. Dělejte to zároveň. Prodávejte a zároveň hledejte. Prodávejme a zároveň hledejme.

K: OK, a co se bude dít, když se na vás přece jenom obrátím?

P: Počkáme na sluníčko a já přijedu ještě jednou. Už se smlouvou a s fotografem. Uděláme matterport - to je virtuální 3D prohlídka - uděláme profesionální fotky. Možná uděláme i profesionální video, váš dům za to stojí. Ještě si ohledně toho případně zavoláme. A co bude nejdůležitější - domluvíme se spolu na strategii prodeje i v souvislosti s tím zamýšleným nákupem toho bytu v centru a jeho dofinancováním. Říkal jste, že počítáte s nějakým doplatkem ...?

K: Ano, to počítám. OK, Petře, pošlete mi tu analýzu.