Dva stejné domy na prodej. Otočme si role. V čem je tak velký rozdíl? Kde se budete cítit líp? Kde přeskočí jiskra? Seriál “Jak připravit nemovitost a sebe na zájemcovu prohlídku” ... 3. část

10.02.2020

"Ptáte se samozřejmě také na cenu a další detaily případného obchodu. Ani si neuvědomujete, že půlhodina je pryč. Snažíte se ale nedat moc najevo, že vás dům zaujal ... "


Jak připravit nemovitost a sebe na zájemcovu prohlídku 
3. část
Dva stejné domy

2. část série

V minulých dvou článcích jsme popsali vědomé a hlavně nevědomé procesy, které se odehrávají v hlavě zájemce o vaši nemovitosti a slíbil jsem vám, že těchto pozoruhodných věcí využijeme při přípravě vás a vaší nemovitosti na prohlídku. Pojďme na to.

Vy jste zájemce ...

Otočme si ale role. Představte si, že vy jste zájemce o nemovitost. V inzerci najednou vyskočily dva domy na prodej. Je to zvláštní, říkáte si - vždyť ty domy jsou téměř stejné. Liší se snad jen barvou střechy. Stojí vedle sebe. Byly postavené ve stejné době, jsou stejně velké, mají shodné vnitřní uspořádání místností, stejné příslušenství i stejně velký pozemek. A téměř totožné výhledy z oken. Oba jsou pěkně udržované. Dokonce i cena je stejná. Jen zařízeny jsou jinak, podle odlišného vkusu svých majitelů.

První majitel

Něco takového přibližně sháníte a tak se jdete na oba podívat. Vstupujete do prvního. Po krátkém vzájemném představení vám majitel dům bez velkých slov ukazuje. Projde s vámi celý dům a nakonec říká, že se na vše můžete podívat ještě jednou sami. Dá vám čas a soukromí, abyste si dům bez jeho asistence prošli.

A tak jdete ještě jednou a jak procházíte odsdola nahoru, vaše neviditelné čidlo vše intenzívně snímá a někde uvnitř ve vás sílí určitý pocit. Pocit, že vás tady nic neruší, že je vám tu dobře. Barvy na stěnách, světlo a teplo rozlévající se po kobercích a nábytku, lehká svěží vůně. Uvědomujete si, že vše jakoby zapadá do vašich představ, které jste si nevědomky předem vytvořili.

Vracíte se k majiteli a kladete mu spoustu otázek ohledně technických a provozních detailů. Jdete na místa, na která se potřebujete zeptat. Ptáte se samozřejmě také na cenu a další detaily případného obchodu. Ani si neuvědomujete, že půlhodina je pryč. Snažíte se ale nedat moc najevo, že vás dům zaujal, protože je před vámi ještě jedna prohlídka.

Druhý majitel

S ještě větší zvědavostí vstupujete do druhého domu. I tam jste příjemně přivítáni. Majitel vás bere nejprve do suterénu a vše vám pečlivě vysvětluje. Jak funguje vytápění, kde je vodoměr, kde se zavírá plyn, kde je sklípek na brambory atd. Vracíte se zpátky do přízemí a majitel vám se stejným zanícením odhaluje každé zákoutí obytného prostoru. Vaše mysl je zásobována informacemi všeho druhu.

Snažíte se chvíli zastavit u výhledu z okna, ale nejde to. Už jste vedeni do dalšího pokoje. Dospívající syn v něm poslouchá hlasitou hudbu. V koupelně pere pračka. A pod nohama se vám motá jejich pes. Prohlídka za chvíli končí. Podáváte majiteli ruku a sdělujete mu, že si vše musíte rozmyslet a že se mu případně ozvete. Teprve venku si uvědomíte, že jste v tomto domě nic necítili. Že to vlastně ani nešlo.

Nadsázka, ale ...

Je to pochopitelně příběh s určitou nadsázkou. Plyne z něj, že o koupi rozhodlo chování majitele při prohlídce a to, jak byla nebo nebyla nemovitost na prohlídka připravena? Takto jednoznačně se to říct nedá. Jedno je ale jisté. Majitel prvního domu udělal, co mohl, aby vytvořil předpoklady k "přeskočení jiskry" mezi jeho nemovitostí a zájemcem.

Na vědomé úrovni byly oba domy stejné, pozitivní emocionální zážitek však v nevědomí vyvolal pouze první dům. Tomu ale muselo něco předcházet. Jeho příprava na prohlídku.

O té si přečtěte ve 4. části této série.