Jak na prodej stávající nemovitosti a současně koupi jiné? Bolehlav z rovnice o dvou neznámých? Dočtěte si Karlův realitní příběh a seznamte se s doporučením, které pro tyto situace dává makléř Petr

24.02.2020

Karel s manželkou dali na Petrovo doporučení a svůj dům v Hostivicích novému kupci rezervovali.
I když měl Karel v záloze nouzové řešení půjčení si kolegova prázdného bytu, nakonec to nebylo potřeba. 

Jak na prodej stávající nemovitosti a současně koupi nové? 

Karel v předchozím seriálu o dilematu "RK či ne" řešil poměrně reálnou realitní situaci. Potřeboval prodat jednu svou nemovitost, v níž bydlel, aby se mohl s rodinou přestěhovat do jiné.

Taky jste něco podobného zažili nebo zažíváte? Nějak podstatně se změnily vaše životní okolnosti a vy jste se rozhodli, že se přestěhujete. Ale víte, že pro vás existuje jen jedna cesta - prodat své současné bydlení a koupit jiné. Tak trochu bolehlav, zvlášť když máte třeba menší děti.

Jaký zvolit postup? Hledat nejdřív nové bydlení a pak teprve kupce na svou stávající nemovitost? Může se to jevit jako jistější varianta. Je-li ovšem nákup nové nemovitosti zcela nebo z velké části závislý na prodeji té stávající, může se stát, že vám vyhlédnuté bydlení uteče.

Jeho majitel nemusí vždy chtít čekat na holuba na střeše - na vás, až prodáte svou nemovitost. Dá přednost nějakému vrabci v hrsti. Ale i kdyby ne, časový tlak, který je s touto variantou obvykle spojen, není úplně nejlepší rádce pro výběr nového bydlení. V takové situaci byste snadno mohli udělat chybu.

Je tedy lepší dát do nabídky svou stávající nemovitost, jako kdyby byla neobydlená, aniž byste měli aspoň zamluvené nové bydlení? Když se vrátíme ke Karlově situaci - přesně tohle se stalo. Kupec na jeho dům v Hostivicích se našel poměrně rychle, ale nové bydlení v Praze Karel s manželkou ještě vybrané neměli. Co teď?

Realitní makléř Petr, s nímž Karel navázal spolupráci, doporučil zachovat klid. Vyřizování hypotéky bude nějaký čas trvat a kupec domu na předání klíčů netlačí. Situaci chápe a stačí mu, když bude dům vyklizen do 2 měsíců od zaplacení kupní ceny do notářské úschovy. Dohromady tak má Karel na hledání víc než čtvrt roku a k tomu silnou pozici kupce s připravenými penězi. Petrovy zkušenosti říkají, že kdykoli má někdo takto "nabito", řešení se vždy objeví.

Karel s manželkou dali na Petrovo doporučení a svůj dům v Hostivicích novému kupci rezervovali. I když měl Karel v záloze nouzové řešení půjčení si kolegova prázdného bytu, nebylo to potřeba. Petr zaktivizoval všechny své kolegy, dal placený inzerát na Facebook a výsledkem bylo, že v průběhu třech týdnů po rezervaci mohl Karlovi a jeho rodině ukázat celkem čtyři byty, které zhruba odpovídaly jejich kritériím. Ten čtvrtý byl přesně to, co hledali.

Shodou okolností došlo na malou akci typu "kulový blesk", protože rodina, která v bytě bydlela, měla také domluvené stěhování. Makléř Petr měl kvůli tomu několik bezesných nocí, ale nakonec šlo všechno jako na drátku. Bez stresů a hrozeb sankcí byla tahle rovnice o dvou neznámých vyřešena.

A když bylo po všem, Karel na další schůzce s Petrem - tentokrát v jedné vršovické hospodě kousek od nového Karlova bytu - souhlasil, že se stane novým Petrovým spolupracujícím tipařem. Tuhle zkušenost s ním si určitě nebude chtít nechat pro sebe.