Je odborný tržní odhad lepší než vaše představa o ceně vaší nemovitosti? Nebo je to všechno hádání z věštecké koule? ... 1. část rozhovoru v kavárně

04.02.2020

"... nechci, abyste mi tu představu říkal. Jen mě zajímá, jestli nějakou máte... Jak jste k té představě došel? Proč si myslíte, že to má tu ´vaši´ cenu?"


Analýza tržní ceny 
1. část ... Vyplatí se ji mít?

Asi každý člověk, který stojí před rozhodnutím, zda prodat svou nemovitost, by rád věděl tu "jedinou věc": za kolik. Od utržené ceny nemovitosti se totiž zpravidla odvíjí mnoho dalších věcí a rozhodnutí, někdy i takových, které ovlivní život na dlouho. V případě mladého člověka může dobře prodaná nemovitost znamenat příležitost studovat lepší školu, pro rodiče možnost pořídit pro rodinu lepší bydlení, nebo pro babičku řešení otázky zabezpečení na stáří.

Každý majitel tu svou cenu "zná"

Téměř každý prodávající nemovitosti nějak pocitově ví, jakou cenu by chtěl dostat. Podívá se na internet, pozeptá se známých, rozhlédne se v sousedství, zda se něco podobného nedávno neprodávalo. A v hlavě naskočí nějaké číslo. A současně s ním i pochybnost. Není to moc? Nebo - není to málo? Jak to zjistit bez věštecké koule?

Analýza tržní ceny - vyplatí se to?

A to bývá okamžik, kdy si vzpomene na něco, o čem už v minulosti párkrát slyšel. Tržní odhad neboli analýza tržní ceny nemovitosti. Vyplatilo by se něco takového si pořídit? A na koho se obrátit, aby to mělo odbornou úroveň?

Podívejme se, jak se s otázkou tržní ceny své nemovitosti vypořádal Honza. Zeptal se svého kolegy v práci a ten mu doporučil realitního makléře, s nímž před časem udělal dobrou zkušenost. Honza mu volá a po krátkém rozhovoru přijímá makléřovo (říkejme mu třeba Petr) pozvání na nezávaznou schůzku na téma tržní odhad nemovitosti.

Rozhovor majitele bytu Honzy (H) a makléře Petra (P) ...

... v kavárně probíhal nějak takto:

H: Tak jak byste mě přesvědčil, že bych si měl nechat od vás udělat tržní odhad ceny mého bytu?

P: Zkusím to, ale můžu se nejdřív zeptat na pár věcí? ... Máte vytvořenou nějakou svojí představu, kolik byste chtěl dostat?

H: Mám, ale tu vám neřeknu. Chci to číslo slyšet od vás, pokud se domluvíme.

P: To je v pořádku, nechci, abyste mi tu představu říkal. Jen mě zajímá, jestli nějakou máte... Jak jste k té představě došel? Proč si myslíte, že to má tu "vaši" cenu?

H: No tak, podíval jsem se, jaké jsou ceny na srealitách v téhle lokalitě, vím, jak je ten byt velký, v jakém je stavu. Taky vím, za kolik se tady byty prodávají. A z toho se dá přece vyjít, ne? ...

2. část rozhovoru je tady.