Zájemce chce slevu. Cena je buď pevná nebo ne. Když ne, jak máte postupovat? Kompromis ano, ale … Je to hra nervů. Mějte je pevnější. On tu nemovitost chce! Seriál “Jak připravit nemovitost a sebe na zájemcovu prohlídku” ... 6. část

13.02.2020

"Záleží také pochopitelně na vašich plánech, jak s kupní cenou potřebujete naložit. To často rozhodne, zda a na jakou slevu můžete, musíte nebo chcete přistoupit."


Jak připravit nemovitost a sebe na zájemcovu prohlídku 
6. část - Jednání o ceně

5. část série

Zdá se, že zájemce vaše nemovitost zaujala. Budete mít štěstí, když bude bez dalšího akceptovat vaši cenu. Ale pravděpodobnější je, že bude chtít něco ušetřit.

Sleva? Co uznat jako důvod a co ne

Máte-li dohodou s realitní kanceláří nebo přímo s makléřem, měl by toto jednání vést on. Ale pokud ne, nechte zájemce, aby navrhl svou cenu. Nepomáhejte mu. Chtějte vědět, jestli slevu požaduje kvůli nějakým konkrétním nedostatkům, které při prohlídce objevil. Oprávněné a zjevné nedostatky typu prasklých tašek na střeše nebo opadané omítky uznejte. Nedostatek typu, že nemovitost není napojená na veřejnou kanalizaci, že byt se nachází v domě bez výtahu, nebo že zájemci nevyhovuje vaše kuchyňská linka neuznávejte. To byly předem známé záležitosti, které již jsou ve vaší ceně zohledněny.

Pokud jste v předchozím průběhu své prodejní kampaně už cenu nemovitosti snižovali, poukažte na to. Záleží také pochopitelně na vašich plánech, jak s kupní cenou potřebujete naložit. To často rozhodne, zda a na jakou slevu můžete, musíte nebo chcete přistoupit. Rozhodně se nevzdávejte lacino. Když je trochu možné, přistupte na nějaký kompromis, ale "nedávejte slevu zadarmo".

Hra nervů

Je to pokaždé hra nervů. Buďte si ale téměř jisti, že ten člověk, co tu před vámi stojí a trvá na nesmyslné slevě, tu vaši nemovitost chce. Mějte pevnější nervy než on.

Pokud vám nezbývá nic jiného než přistoupit na vyšší slevu, např. v řádech statisíců korun, pak po zájemci můžete zkusit, aby alespoň uhradil např. znalecký posudek, úschovu kupní ceny a služby advokáta či notáře. (Daň z nabytí nemovitosti už několik let platí kupující ze zákona.)

Uspěli jste. Gratuluji.

Dohodnuto. Prodejní a nákupní proces jsou u konce. Zbývá udělat ještě spoustu technických věcí. Ale to nejdůležitější máte za sebou. 

Věřím, že k tomu patří i dobrý pocit, že jste pro úspěch udělali, co jste udělat mohli.