Kdo prodá za víc? Kdo prodá rychleji? A co majitelova kontrola nad celým procesem? Nedává se podpisem smlouvy všanc realitce, které je skoro jedno, jestli se nemovitost prodá nebo ne? … 3. část

23.02.2020

"Nechci se dočkat toho, že celé týdny nebudu vědět, co se s mým prodejem děje, jaká je odezva na inzerci, jaký výhrady třeba lidé mají k ceně nebo k něčemu jinýmu ..."

Bez makléře nebo s ním? 
3. část ... "Chci si to ošéfovat sám!"

Ve druhé části tohoto seriálu "Bez makléře nebo s ním", o dilematu téměř každého prodávajícího, zda prodávat sám nebo přes realitku, makléř Petr překonal další námitku prodávajícího domu v Hostivicích Karla a ukázal mu. které faktory rozhodují a které nerozhodují o konečném úspěchu. Teď ale Karel přichází s argumentem, o kterém je přesvědčen, že na něj Petr nebude mít odpověď. 

Karel: Dobrá, ale mám ještě jeden důvod, proč vám to nedat. A ten je neprůstřelnej.

Petr: Směle do mě:-)

Karel: Když budu prodávat sám, kdykoli můžu dělat změny v nabídce, kdykoli se můžu rozhodnout, že prodej přeruším nebo zase obnovím. Kdykoli můžu odmítnout kupce, kterýmu třeba svou nemovitost z nějakých důvodů prodat nebudu chtít. Nechci se dočkat toho, že celé týdny nebudu vědět, co se s mým prodejem děje, jaká je odezva na inzerci, jaký výhrady třeba lidé mají k ceně nebo k něčemu jinýmu. Chci si to zkrátka ošéfovat sám.

Petr: Jestli vám dobře rozumím, nechcete se vzdát kontroly nad tím prodejem...

Karel: Přesně tak.

Petr: OK, to jako argument beru. Co kdyby existovala možnost, jak spolupracovat s dobrým makléřem a přitom si ponechat 90% kontroly nad prodejem?

Karel: Nevěřím, že je něco takovýho možný.

Petr: Věřit nemusíte. Ukážu vám to ... Můžu na vašem mobilu?

Karel: Na mým mobilu?

Petr: Ano, na internetu je přístupná demo verze k online informačnímu systému pro naše klienty. Jen vás budu instruovat, kam máte kliknout.

Karel: OK, tak mi to ukažte.

Petr: Tady na této stránce se jako náš klient, majitel prodávané nemovitosti, přihlásíte se ... Ano a tady vidíte záložku Zakázky. Klikněte na ni ... Tady se vám zobrazil Detail zakázky. A to je to, co potřebujete, abyste neměl pocit ztráty kontroly nad tou transakcí.
Propisují se do něj totiž informace z našeho intranetu, které tam ohledně zakázky vkládám já. Tady jsou shrnuté základní informace, kontakty na mě, a tady pod tím najdete všechny podstatné věci:
- odkazy na místa, kde je vaše nemovitost inzerována,
- statistiky, kolik lidí si k danému okamžiku prohlédlo její detail,
- tady je fotogalerie,
- tady jsou dostupné dokumenty k vaší zakázce,
- záznamy o proběhlých prohlídkách se zájemci prohlídkách a taky
- veškerá komunikace mezi námi dvěma.
Tedy shrnuto, v podstatě všechny informace, které byste měl jako majitel, kdybyste si prodával sám. Tady je máte taky. A navíc na jednom místě.

Karel: Je tam komunikace mezi námi dvěma. Jak to myslíte?

Petr: Máme ve firmě pravidlo, které přísně dodržujeme - majitele informujeme minimálně jednou za 10 dní, co se během těch předchozích dnů událo. Důležité věci dohodnuté po telefonu, nebo maily zapisuji stručně do intranetu a vy je tady v online přístupu vidíte také.

Karel: Aha.

Petr: A máte samozřejmě možnost mi kdykolik v pracovní době zavolat, případně poslat SMS mimo pracovní dobu, a řešit, co je potřeba... Když to takhle Karle vidíte, do jaké míry máte pocit, že ve spojitosti s časově omezenou smlouvou vám to ponechává kontrolu nad tou transakcí?

Karel: Mno, tak to jsem popravdě řečeno ještě nikde neviděl. A že už jsem v minulosti pár spoluprací s realitkama měl. OK, pokud by to skutečně vypadalo takhle, tak bych tu ztrátu kontroly asi tak nepociťoval.

Petr: Takže když to shrneme. Už jsme vyřešili záležitost fokusu, probrali jsme faktory, které mají vliv na úspěšnou realizaci prodeje případně nákupu. A teď jste mi i řekl, že s naším informačním systémem byste moc neřešil ani problém ztráty kontroly. Je ještě nějaká věc, kterou si potřebujete se mnou vyjasnit?

Karel: Určitě. Jak by to bylo s nabídkovou cenou? Já potřebuju 6 milionů... Máte čas se na to se mnou teď mrknout?

Petr: Určitě ... Pane vrchní, platím ... Ano - dohromady.