Máte nabídku hypotéky od vaší banky? Kdy se hodí porovnat ji s možnostmi konkurence? Přečtěte si rozhovor makléře Petra a paní Jany. V čem jí může pomoct analýza aktuální situace na trhu s hypotékami? … 1. část

15.02.2020

Jana:  "A mám v tý bance finančního poradce, který mi dává různý benefity, jen abych zůstala u nich. Proč bych měla hledat něco jiného, přes vás nebo přes někoho?" 


Analýza hypotéčního trhu ... 1. část

Po světě běhají tisíce finančních poradců a všichni touží po tom, abychom jim sami zavolali a chtěli od nich spravovat svoje finance.

Jejich snahám více či méně úspěšně unikáme, ale jen do doby, kdy opravdu potřebujeme s něčím pomoct. Nejčastěji s financováním záměru nákupu nemovitosti. V této oblasti se bez jejich poradenství (a nabídek) neobejdeme.

Podcast je dostupný na Anchor i na Spotify:

Mnozí jsou s tímto jedním řešením spokojeni a dostanou to, co potřebují. Proč jít v této situaci dál a nechat si udělat porovnání s konkurenčními nabídkami? Přesněji řečeno momentální analýzu neustále se měnící situace na hypotečním trhu? Několik důvodů tu je.  

Zaznamenal jsem rozhovor paní Jany a makléře Petra na toto téma. Tedy je ve dvou částech k dispozici:
______

Je po prohlídce bytu 2+1 na Proseku. Makléř Petr se loučí s paní Janou a dává jí do ruky dobře graficky zpracovanou nabídku srovnání financování jejího záměru. Informuje jí, že jí zavolá kolega, který má tuto věc na starosti.

J: Počkejte, já asi nechci, aby mi někdo od vás volal. Proč bych si měla od vás nechat dělat nějaké srovnání?

P: Chápu, nebude vám volat, jestli nechcete... Říkala jste, že máte v úmyslu koupit v Praze byt cca do 4,5 miliony, resp. 0,5 milion máte svůj a 4,5 potřebujete prostřednictvím úvěru. Je to tak?

J: Ano, zhruba.

P: Ještě se zeptám v jakém časovém horizontu?

J: Nejpozději do konce roku. Ale jak říkám,  já mám svojí banku, kde mám už tři roky účet, a ta mi samozřejmě nabízí svoje produkty. Mám i nějaký stavebko, taky u tý banky. A mám tam finančního poradce, který mi dává různý benefity, abych zůstala u nich. Proč bych měla hledat něco jiného, přes vás nebo přes někoho?

P:  Odpovím ... Když to vezmeme popořadě ... To znamená - v bance, u které máte účet, jste si nechala udělat nějakou nabídku financování... nějaký pre-scoring... Co ta nabídka obsahovala a jakým způsobem byla podaná?

J: No tak samozřejmě, po tom skočili, viděli potencionálního klienta. Nabídli mi nějaký 2,45% a vypsali mi, co všechno tam budu mít k tomu, pojištění zdarma první rok, nebo něco takovýho. A mě se to celkem líbí, je to bez starostí. Nemám pocit, že bych to někde sehnala podstatně líp a tak proč ještě hledat někde jinde, když mi tam pravidelně chodí peníze a oni o mě prostě jako o klienta mají zájem.

P: Chápu, to je v pořádku. Je supr, že jste si předem nechala nějakou takovou kalkulaci udělat a pokud se bavíme o nějakým financování 4,5 milionu korun, tak možná proč s náma nebo proč to jakoby nechat prověřit.

Vidím v tom dvě takové roviny....

Pokračování rozhovoru je tady