Skryté vady nemovitostí. Realitní příběhy s nedobrými konci. Jak se jim jako prodávající můžete vyhnout? ... 1. část

17.02.2020

Na internetu a v médiích lze nalézt nemálo realitních příběhů, jejichž začátek je téměř vždy ideální, zápletka šokující a rozuzlení bolestné či v nedohlednu. 

O čem je řeč?  O skrytých vadách nemovitostí. 


Skryté vady nemovitostí
1. část ... Překvapeny jsou často obě strany

O zkušenostech kupujících, kteří si před nákupem nemovitosti dostatečně neprověřili její stav. Nejenom ten technický, ale i majetkoprávní. Namátkou vybírám z názvů článků:

"Koupili si rodinný dům a žili šťastně. Šokující dopis všechno změnil."

"Manželé si vyhlédli byt v Praze. Málem k němu dostali i cizí babičku."

"Snili o dřevostavbě. Nemají nic a lži realitky je stály 130 tisíc."

Tento blog není primárně pro kupující. Je především pro vás prodávající majitele, kteří se nechcete spoléhat jen na realitní agentury. A i když jsou zmíněné příběhy často spojeny právě s jejich nekvalitními službami, vás se do určité míry týkají také. Pojďme se tedy na výše uvedenou problematiku podívat z vašeho pohledu.

Vynechme předpoklad, že byste patřili mezi majitele, kteří vědomě uvádějí kupující své nemovitosti v omyl. Ti jsou ostatně natolik chytří, že nějaké blogy o nemovitostech určitě nečtou. Zůstanou nám potom jen ty situace, kdy je nemile překvapen nejen kupující ale i prodávající. Protože reklamovaná vada byla do poslední chvíle skrytá i jemu.

O jaké situace by mohlo jít? Jak už jsem naznačil, v zásadě o dvě - problémy technického rázu a problémy majetko-právního charakteru. V dalším článku se podíváme na zoubek  technickému stavu nemovitosti a zkusíme objevit několik možných "skrytých vad".