Skryté PRÁVNÍ vady nemovitosti. Je toho plný internet. A je to hrozná nuda. Tak raději příběh o babičce se šťastným koncem. A jedno doporučení na proklepnutí, pokud si nejste jisti … 3. část

19.02.2020

"Ukázalo se totiž, že byt slečna nedostala "po babičce", ale "od babičky". Ten drobný sémantický rozdíl byl v reálu docela podstatný. Spočíval v tom, že byt nenabyla slečna dědictvím, ale darováním, a ..." 

Skryté vady nemovitostí
3. část ... Vady majetko-právního charakteru

Tak jsem zjistil, že téma "právní vady nemovitostí" je asi nejoblíbenější téma realitních makléřů. Na toto klíčové slovo jsou na Googlu k nalezení desítky článků. Ačkoliv jsem měl původně v úmyslu přidat možná sedmdesátý první, nakonec to neudělám.

Je to totiž popravdě řečeno nuda, opakovat stále to stejné: Dejte si pozor na všechna ta věcná břemena, předkupní a zástavní práva, nájemní smlouvy, neošetřené přístupy po cizím pozemku, nesprávně zkolaudované prostory, nedostatečné plné moci, špatně oplocené pozemky ... Brrr... Raději s tím přestanu. Lepší bude ten příběh s cizí babičkou a jedno doporučení.

Strach, aby nenaletěli

S tou babičkou to bylo tak. Slečna prodávala pěkný byt 4+1 v Praze. Dostala ho po babičce a byl pro ni moc velký. Manželům se dvěma dětmi se naopak jeho velikost a umístění líbily, a tak se rychle a bez realitky domluvili. Byt ale kupovali poprvé v životě a měli trochu strach, aby nenaletěli. A udělali dobře, že dali na radu jednoho kolegy z práce, aby si raději než něco podepíší, byt pořádně "proklepli".

"Drobný" rozdíl

Ukázalo se totiž, že byt slečna nedostala "po babičce", ale "od babičky". Ten drobný sémantický rozdíl byl v reálu docela podstatný. Spočíval v tom, že byt nenabyla slečna dědictvím, ale darováním. A ačkoliv internetový výpis z katastru byl čistý, ukázalo se, že součástí darovací smlouvy bylo věcné břemeno pro žijící dárkyni - babičku.

Ta se mezitím odstěhovala do domova důchodců. To ovšem na jejím právu byt užívat, resp. kdykoli se do něj vrátit, ať už by byt vlastnil kdokoli, nic neměnilo. Slečna marně kupující manžele ujišťovala, že babička se do bytu určitě nevrátí.

Výlet do domova

Nezbylo než si udělat výlet do domova důchodců. Slečna měla v podstatě pravdu. Babička se skutečně do bytu vrátit nechtěla. Ale teď to měli manželé černé na bílém. Věcné břemeno bytu pro babičku bylo za asistence notářky zrušeno. Manželé si oddechli, Teď už bylo jisté, že nepřijdou ani o velký slunný byt ani o své našetřené peníze. Nakonec z toho byl realitní příběh se šťastným koncem.

Doporučení

Šťastné konce prodejů a nákupů vašich nemovitostí přeju i vám. A kdybyste si náhodou nebyli jistí, jak to s tím majetko-právním stavem je, napište mi. Proklepneme* to spolu. To je to doporučení, které jsem kromě příběhu slíbil na začátku tohoto článku.

_______

* Slovní spojení "proklepnout si něco" možná pochází z Bible. V ní čteme o vdově, která měla nějaký problém a tak dlouho a tak vytrvale klepala na soudce, až jí nakonec otevřel, i když už byla tma a jeho děti byly v posteli. Takovou důslednost a neodbytnost při proklepávání vaší nemovitosti doporučuji i vám.