Skryté TECHNICKÉ vady nemovitosti. Špatná konstrukce krovu. Chybějící věnec. Plísně nebo zápach. Nebo menší velikost než byla v inzerátu. Rada prodávajícím: Začněte s myšlenkou na konec. 2. část

18.02.2020

"Jsou však i případy, kdy nový majitel může požadovat i odstoupení od smlouvy pro její relativní neplatnost. A vrácení celé kupní ceny. Stává se to sice výjimečně, ale stává se to - zejména v případech, kdy následný odborný audit odhalí konstrukční vady."


Skryté vady nemovitostí
2. část ... Vady technického charakteru

V roce 2017 se Nejvyšší soud zabýval žalobou na bývalého majitele, který kupujícího neupozornil na skryté vady prodávané nemovitosti. Kupujícím zadaný technický audit totiž odhalil, že dům ve Frýdlantu nad Ostravicí, který byl předmětem sporu, má špatnou konstrukci krovu a navíc mu chybí tzv. věnec na nosných zdech, což má negativní vliv na statiku nemovitosti. Rozsudek bývalého majitele nepotěšil. Musel kupujícímu vrátit téměř třetinu z již obdržené kupní ceny.

Tímto realitním příběhem s nešťastným koncem navazuji na včerejší úvodní článek k tomuto tématu. Známá praktická rada "Začínejte s myšlenkou na konec" má pro toho, kdo se rozhodl prodat svou nemovitost, kvůli těmto možný koncům významné finanční opodstatnění.

Jste si jisti tím, co o své nemovitosti říkáte? 

O jaké skryté vady by se např. mohlo jednat? Některé vás možná překvapí.

Máte např. jako majitel za to, že vámi prodávaná nemovitost je postavená z cihel nebo ze dřeva, nebo z něčeho jiného, to je vcelku jedno. Je tomu ovšem opravdu tak ze 100%? Pokud totiž budete tuto informaci avizovat a následně se ukáže jako nepravdivá nebo pravdivá jen z části, může se jednat o skrytou vadu, kvůli níž bude kupující požadovat slevu.

Ujistěte se z těchto důvodů, že přesně víte, z jakých konstrukčních prvků, materiálů a skrytých komponentů (např. rozvody elektřiny) je vámi prodávaná nemovitost sestavena. A pak o těchto skutečnostech potencionálního kupce poctivě informujte.

Dobrá víra nestačí 

Nebo jiná podobná situace. Jste si např. jistí, že vaše nemovitost je v dobré technické kondici. A v tomto duchu v dobré víře v inzerátech a při prohlídkách zájemce o koupi informujete. Je to ale opravdu tak? Nemohou být třeba dřevěné prvky napadené hnilobou či dřevomorkou? Nevzlíná v rozích místností vlhkost? Nejsou zdi schované třeba za těžkým nábytkem napadeny plísní? A co zvuková nebo pachová těsnost? Zejména ve starších bytových domech může být toto tak velký problém, že kvůli němu může kupující reklamovat skrytou vadu.

Fungují bez problémů odpady? To může znamenat i odpověď na otázku, jestli se např. z porušené kanalizace nevrací zápach do obytných prostor. Pokud by vady tohoto typu vyšly najevo až po prodeji, opět vám hrozí strany kupujícího nepříjemné reklamace.

Pozor na zdánlivé maličkosti

Do této kategorie ale patří i taková "vada" jako je nesprávné deklarování velikosti obytné plochy. Pokud by se ukázala tato informace nepravdivá a obytná plocha byla ve skutečnosti podstatně menší, není pro kupujícího nic snazšího než na základě jednoduchého matematického výpočtu požadovat odpovídající slevu.

Pozor na schované zásadní věci

Jsou však i případy, kdy nový majitel může požadovat i odstoupení od smlouvy pro její relativní neplatnost. A vrácení celé kupní ceny. Stává se to sice výjimečně, ale stává se to - zejména v případech, kdy následný odborný audit odhalí konstrukční vady, které mají vliv na statiku nemovitosti a které znemožňují kupujícímu nemovitost užívat.

Začněte s myšlenkou na konec

Jak se takovým situacím předem vyhnout? Znáte-li nějakého stavebního odborníka, obraťte se na něj. Požádejte ho, aby určité rizikové věci prověřil ještě před tím, než začnete nemovitost nabízet.

Pokud nikoho takového neznáte, máte možnost na internetu zadat dotaz "audit nemovitostí" a v nalezených odkazech se pokusit najít důvěryhodnou firmu nebo jednotlivce, který vám požadovanou službu za rozumnou úplatu poskytne. Vyhnete se tím riziku pozdějšího odhalení skrytých vad a s ním spojených nepříjemných důsledků. Vleklé spory, vracení části kupní ceny nebo dokonce zneplatnění smlouvy.

Přeji vám, ať se vám tyto věci zdaleka vyhýbají. V příštím článku se ještě podíváme na skryté vady netechnického charakteru. Říká se jim obvykle majetkoprávní.